Co to jest pole dance i dla kogo?

10:45 | 24 kwietnia, 2019 | admin

Dance pole to forma tańca, nazywana także tańcem na rurze. Na ogół kojarzy się z erotyką. Jednak jest to dyscyplina sportowa, która nie ma z tym nic wspólnego. Opiera się na ewolucjach akrobatycznych z użyciem rury. Głównym celem dance polu jest poprawa ogólnej sprawności fizycznej oraz zwinności. Ćwiczenia takie podnoszą także świadomość własnego ciała.

Historia dance pole

Początki tej dyscypliny sportowej sięgają XII wieku. Geneza dance polu nie jest do końca jasna, choć niektórzy twierdzą, że zapoczątkowali ją chińscy cyrkowi akrobaci, którzy wykonywali figury na kilkumetrowym drążku. Według innych dance pole został zapoczątkowany przez mallakhmba, czyli indyjską jogę uprawianą na drewnianym palu. Taniec zaczął być wykorzystywany w celu podniecenia mężczyzn dopiero w roku 1920. Pokazy odbywały się wtedy w tak zwanych namiotach rozrywki, z czasem zaś zaczęły przenosić się do klubów ze striptizem. Dopiero w latach 90. XX wieku, dance pole został uznany za dyscyplinę sportową.

Co daje pole dance?

Jest to sport dla kobiet, które szukają niestandardowych sposobów na poprawę swojej sylwetki oraz wzmocnienie mięśni. Pomaga on także pozbyć się kompleksów. Jeśli nie interesuje cię zwykły aerobik lub siłownia, to dance pole jest właśnie dla ciebie. Na zajęciach trzeba panować nad całym ciałem, dzięki czemu aktywność ta angażuje wszystkie partie mięśni. Już po kilku zajęciach możesz zauważyć, jak zmieniają się poszczególne partie twojego ciała np. ramiona, brzuch czy plecy.

Dla kogo?

Jest on dla osób, które chcą wymodelować i wysmuklić sylwetkę. Nie ma w nim ograniczeń wiekowych ani wagowych. Można zacząć go ćwiczyć już od najmłodszych lat. Najstarsza tancerka pole dance ma 68 lat. Udowadnia to, że nie ważny jest wiek tylko chęci. Jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża i przebyte kontuzje, które uniemożliwiają wykonywania figur akrobatycznych. Dance pole nie wymaga także dodatkowego sprzętu. Na zajęciach ćwiczy się boso, więc nie potrzebujemy butów. Strój powinien jak najwięcej odsłaniać, ponieważ nagie ciało pomaga w utrzymaniu się na rurze, lepiej niż materiał. Ograniczenia znajdują się tylko w naszej głowie.