Densytometria – jak wygląda badanie?

12:46 | 6 maja, 2019 | admin

Kości ludzkie, podobnie jak zawieszenie każdej genialnej maszyny, z biegiem lat zużywają się, tracąc odporność na uszkodzenia. Densytometria, choć brzmi skomplikowanie, jest prostym i nieinwazyjnym, a co najważniejsze bezbolesnym badaniem, umożliwia sprawdzenie, jak mocne są nasze kości. BMD (ang.) Bone Mineral Denisity, polega na określeniu gęstości kośćca. Densytometria pomaga w wykryciu wczesnego stadium osteoporozy i zmian osteoporotycznych.

Specjalista kwalifikując do badania metodą densytometrii zapyta, czy w rodzinie były przypadki osteoporozy, chorób tarczycy i złamań bioder. Ważne aby powiedzieć lekarzowi przed densytometrią, o stosowanych lekach, używkach (alkohol, papierosy), zmniejszającym się wzroście, u kobiet istotna jest ilość porodów, ciąża dosłownie wysysa witaminę D z organizmu. Pomijając wiek powyżej 50 roku życia, są to wskazówki, które każdego człowieka powinny skłonić do wzięcia pod uwagę densytometrycznej weryfikacji gęstości kości.

W dniu badania wystarczy założyć wygodne ubranie bez metalowych elementów i biżuterii. Pacjent po wygodnym ułożeniu się na specjalnym stole diagnostycznym, zostaje poddany badaniu densytometrycznemu, leży bez ruchu, a lampa rentgenowska skanuje wyznaczone odcinki kośćca, najczęściej jest to biodro oraz kręgosłup. Ubytek mineralnej gęstości kości, jest najszybciej wykrywalny w kręgosłupie. Czas badania to kilkanaście minut, po zakończeniu od razu wracamy do swoich zajęć. Warto dbać o genialną maszynę jaką jest nasz organizm, diagnostykę metodą densytometrii, możemy wykonywać raz do roku.