Jak urządzić łazienkę?

8:59 | 6 maja, 2019 | admin

Aranżacja łazienki to jeden z problemów przed którymi stajemy w trakcie remontu. Projektując łazienkę należy pamiętać o jej wielkości. Na szczęście, dzięki współczesnym rozwiązaniom, nawet w małym pomieszczeniu możemy tworzyć swoją wymarzoną strefę relaksu.

Mała łazienka

Urządzenie małej łazienki to wymagające zadanie. Musimy pamiętać, by w niewielkiej przestrzeni umieścić elementy użytkowe o walorach estetycznych. Możemy wykreować wnętrze zgodne ze swoim stylem i wyposażyć je w komfortowe przedmioty codziennego użytku. W małej łazience nie powinniśmy przesadzić z kolorami. Poleca się za to wykorzystanie kolorów: bieli lub pasteli – są to odcienie stonowane, które optycznie powiększą pomieszczenie. Jeśli jednak lubimy wyraziste kolory, takie jak: żółć czy czerwień, możemy postawić na jaskrawe dodatki, np. szafka w żywym kolorze przykuje wzrok w czarno-białej łazience.

Trudną decyzją jest także wybór pomiędzy wanną a brodzikiem. W tym wypadku należy zastanowić się czy wolimy długie kąpiele, czy szybki prysznic. Gdy nie możemy zdecydować się na jedną z opcji, projektanci wymyślili połączenie wanny z parawanem.

Jeśli zdecydujemy się na wannę możemy wybrać różne formy i dekoracje. Jednym z nich jest mała wanna, która ma od 100 do 120 cm długości. Nie jest ona jednak wygodna, szczególnie w przypadku osób wyższych. Istnieją jeszcze inne możliwości, które umożliwią dopasowanie wanny do wnętrza, np. wybicie wnęki w ścianie. Warto jednak pamiętać o tym w momencie planowania budowy domu lub generalnego remontu mieszkania.

Projektanci proponują również prysznic bez brodzika. Składa się on jedynie z oszklonych ścian oraz odpływu.

Duże łazienki

Tutaj mamy większe pole do manewru. W dużym pomieszczeniu możemy pozwolić sobie zarówno na wannę jak i prysznic, dzięki czemu zadowolimy wszystkich domowników. Dodatkowo możemy wprowadzić różne rozwiązania, które umożliwią korzystanie z pomieszczenia kilku osobom jednocześnie, np. dwie umywalki.

Należy jednak pamiętać o dobrym rozplanowaniu łazienki. Jednym z pomysłów jest rozdzielenie wnętrza na dwie części, z czego jedna (bardziej prosta i minimalistyczna) będzie zawierać urządzenia sanitarne, druga natomiast będzie służyła jako strefa relaksu.

W dużej łazience możemy poszaleć z kolorami. Warto pomyśleć również o dobrze dobranym oświetleniu. W tych przestronnych wnętrzach śmiało można wykorzystać takie tworzywa jak: drewno, cegła, beton czy kamień.