Jak wybrać architekta?

12:32 | 27 maja, 2019 | admin

Architekt wnętrz odpowiada za opracowanie projektu wnętrz oraz nadzoruje jego wykonanie. Przystosowuje wnętrza do ich funkcji, tak by zapewnić ludziom poczucie wygody i estetyki. Architekt może wykonać każdą wymyśloną przez nas rzecz: od wyburzenia ścian, przez zaprojektowanie mebli, według naszej fantazji.

Architekt pomoże także zaaranżować wnętrze o nietypowych rozmiarach czy kształtach. To co dla nas jest wadą danego pomieszczenia, dzięki architektowi może dać efekt funkcjonalności. Może on nam także w wypadku zmiany układu pomieszczeń. Zmieniając układ ścian, podejmujemy decyzje, dzięki którym między innymi tworzymy ciągi komunikacyjne, dzielimy mieszkanie na strefy czy otwieramy wnętrza.

Wypełnienie pustych przestrzeni będzie kolejnym etapem urządzana mieszkania. Każdy detal może zmienić wizerunek pomieszczenia, który chcemy uzyskać. Także w tej sytuacji przychodzi nam z pomocom architekt wnętrz. Uwzględni on nasz wybór mebli, dopyta się jaki ma być materiał, styl czy cena. Dodatkowo weźmie pod uwagę wielkość mieszkania. Są projektanci wnętrz, którzy wykonują wszystko, łącznie ze sprowadzeniem potrzebnych mebli. W wypadku wspierania się profesjonalistą możemy zrezygnować z mebli kupowanych w sklepach ogólnodostępnych, w zamian za meble wykonane specjalnie dla nas. Architekt może także zaprojektować oświetlenie, które w zależności od naszych preferencji może zmienić całe pomieszczenie.

Jak przygotować się na rozmowę?

Pierwsza rozmowa powinna pokazywać umiejętności danego architekta wnętrz. To on powinien pokazywać swoje realizacje, dzięki czemu możemy sprawdzić czy dany architekt przypadł nam do gustu. W czasie tej rozmowy architekt także powinien poznać nasze gusta oraz oczekiwania wobec pomieszczenia, które zmieniamy. Niestety, często bywa, że pierwsza rozmowa bywa ostatnią. Na kolejnych spotkaniach ustalamy zakres obowiązków oraz koszty z tym związane. Później tworzy się od dwóch do czterech propozycji ułożenia wnętrz, które zostają przedstawione klientowi. Na projektach tych zaznaczone są wszystkie zmiany oraz ułożenie mebli. Oprócz tego architekt tworzy tzw. projekt koncepcyjny, na którym zobaczymy już nie tylko ściany oraz rozłożenie mebli, ale także kolory, oświetlenie czy teksturę. Wizualizacja jest ważna, ponieważ dzięki temu klient zobaczy całe pomieszczenie. Ostatnim krokiem jest projekty wykonawczy. Dopiero po jego akceptacji dochodzi do wykonywania prac. Klient powinien dostać projekty oraz rysunki wyposażenia wnętrz.