Rośliny w domu – jakie płyną wady i korzyści.

13:29 | 6 maja, 2019 | admin

W nowoczesnych wygodnie urządzonych domach i mieszkaniach, znajdujemy miejsce dla kilku doniczkowych kwiatów. Kryterium wyboru, staje się dopasowanie do wnętrza, wielkość i kolor rośliny. Z posiadania rośliny w domu, płyną zarówno wady jak i korzyści, i nie są to wyłącznie względy estetyczne.

Pozytywne strony posiadania roślin

Zdecydowaną zaletą kwiatów doniczkowych, jest filtrowanie dwutlenku węgla i oczyszczanie powietrza w mieszkaniu. Dodatkowo, niektóre gatunki roślin pochłaniają szkodliwe substancje chemiczne. Paproć genialnie neutralizuje szkodliwy wpływ promieniowania urządzeń elektrycznych, komputerów i telewizorów. Rośliny takie jak np. fikus Beniamina, pochłaniają również, szkodliwe substancje wydobywające się z mebli, sklejek, lakierów oraz dymu tytoniowego. Rośliny, które hodujemy w domu podnoszą nasze samopoczucie oraz relaksują. Swoim zapachem poprawiają także stan psycho-fizyczny u domowników, np. begonia kojąco działa na nerwy, a gardenia pobudzi do myślenia i działania.

Negatywne strony posiadania roślin

Niektóre gatunki kwiatów, które często znajdują się w naszych domach, takie jak kalia czy gwiazda betlejemska, mogą silnie uczulić skórę dłoni i oczu, a po spożyciu dodatkowo dostarczyć dolegliwości żołądkowych. Wady te dostrzegamy szczególnie gdy oprócz dorosłych domowników, w przestrzeniach mieszkalnych, przebywają dzieci oraz zwierzęta. Maluchy próbują wszystkiego, włącznie z liśćmi i łodyżkami trujących lub szkodliwych kwiatów, koty wręcz hobbystycznie podgryzają rośliny. O kwiaty doniczkowe, tak jak o każdy żywy organizm należy dbać, dla jednych okaże się to wadą, dla innych ogromną zaletą posiadania kwiatów w domu.

Tagi: ,