Urządzenia i technologie w monitoringu CCTV

3:09 | 8 kwietnia, 2024 | Adam

Odpowiednie oprogramowanie do zarządzania systemem monitoringu umożliwia podgląd na żywo z kamer oraz przeglądanie archiwalnych nagrań, konfigurację zaawansowanych ustawień kamer i rejestratorów, a także otrzymywanie powiadomień o zdarzeniach.

Urządzenia i technologie w monitoringu CCTV IP

Podstawą każdego systemu monitoringu są kamery IP. Na rynku istnieją różnorodne modele, umożliwiające dopasowanie do specyficznych wymagań i warunków instalacji. Kamery mogą różnić się na przykład rozdzielczością – od 2MPx przez 4MPx aż do 8MPx (i więcej). Przekłada się to na jakość i szczegółowość obrazu. Istotne są również następujące cechy:

  • obecność oświetlacza IR umożliwiającego obserwację w nocy,
  • możliwość regulacji zoomu oraz autofokusu,
  • zastosowanie zaawansowanych technologii, np. detekcji twarzy czy ruchu.

Do przesyłu i zapisu obrazu służą przede wszystkim rejestratory NVR, umożliwiające gromadzenie danych z kamer sieciowych. Warto również wspomnieć, iż zaawansowane modele oferują dodatkowe funkcje obejmujące analizę obrazu czy też integrację z innymi systemami zabezpieczeń. Komunikacja pomiędzy urządzeniami odbywa się za pośrednictwem sieci LAN, często z wykorzystaniem technologii Power over Ethernet (PoE), pozwalając na minimalizację okablowania przez zasilanie kamer bezpośrednio z sieci.

Infrastruktura sieciowa i oprogramowanie do zarządzania

Ważnym elementem skutecznego systemu monitoringu CCTV IP jest niezawodna infrastruktura sieciowa. Obejmuje ona fizyczne komponenty, np. router czy switch, ale również odpowiednie zabezpieczenia, w tym firewalle. Dzięki temu zapewniasz płynność transmisji danych oraz ich bezpieczeństwo przed nieautoryzowanym dostępem.